Pliidid ja soojamüürid

Pliidid ja soemüürid: ehitamine, paigaldamine, restaureerimine ja remont.

Tellistest ahi ja pliit
Tellistest ahi ja pliit

Tellistest pliit koos soojamüüriga sobib suurepäraselt puuküttega hoonesse. Paljud toidusõbrad eelistavad tänapäeval toitu valmistada puupliidil, kuna toidu mekk pidi olema hoopis teine!

Elektrikatkestuste ajal võib pliit olla väga suur abimees. Tänu puuküttele saad rahuliku südamega oma toidud ära praadida, küpsetada ja küdev pliit annab sooja kogu perele.

Pliidi ja sinna juurde kuuluva soemüüri juurde saab lisada ka leso. Leso läheb kütmisel soojaks, sooja leso peal on hea peale pikka päeva pikutada või puhata. Lesod võivad olla erinevate kõrguste ja laiustega.

Seega tuleks pliidi headesse omadustesse suhtuda austusega.

Tellistest pliidi ja soemüüri ehitamise materjalid

Puupliit koos soemüüriga annab sooja aeglaselt ja kaua, mis on mõnus soojuseallikas Sinu kodus.

Peale selle muudavad kaasaegsed materjalid ja kivi valik Sinu pliidi väga maitsekaks elemendiks kodukujundamisel.

Tänapäeval saab pliidi praeahju ja kolde puhul kasutada klaasist ust. Soemüüre ja pliite ehitatakse ahjupottidest või tellistest. Neid saab võimalusel krohvida või plaatida.

Pliidiplaadid on tänapäeval nii keraamilised kui ka malmist. Malmist pliidiplaadi ja keraamilise pliidiplaadi vahe on selles, et malmist pliidiplaat ei õhka kuuma nii teravalt läbi, kui keraamiline. Kuid keraamilist pliiti on kergem puhastada.

 

Pliidi ja soojamüüri ehitamine

Pliit ja soojamüür
Pliit ja soojamüür

Pliite saab ehitada mitmel erineval moel, samuti saab valida ka pliidi suuruse, mis oleneb omakorda pliidiraami suurusest.

Põhiline pliidi variant on eestköetav pliit. Pliidiuks ning küpsetusahi paiknevad kõrvuti (uks paremal, küpsetusahi vasakul või vastupidi). Oleme jätnud, kas suure või 5 cm sügavuse ava pliidi allserva, mis on hea varvaste jaoks kui seisad pliidi ees.

Pliiti on võimalik ehitada ka nii, et pliidi küljel asub kütteava ja ees asub küpsetusahi.

Võimalus on valmistada ka U-lõõriga pliit, st et pliidile on lisa suitsulõõr sisseehitatud (pliidipuude hoidmise koha arvelt, mis jääb traditsiooniliselt pliidi alla). See lahendus annab pliidile juurde salvestusmassi kus pliit läheb kuni põrandani soojaks ning täidab seega pisut ka ahju funktsiooni.

Samuti on võimalus teha pliit ainult küttekoldega ning ilma küpsetusahjuta.

Pliidi kolded on ehitatud vastupidavast ja kvaliteetsest šamottkivist.

Soemüür ehitatakse tavaliselt koos pliidiga, kuid saab ehitada pliiti ka ilma soemüürita. Soemüür on hea soojussalvesti.

Standardne soemüür koosneb kahest siibrist, talve- ja suvesiibrist. Kuna suvel pole vaja soojamüüri ilmaasjata kütta, siis suvesiiber võimaldab pliidist väljuvatel suitsugaasidel suunduda korstnast otse välja.

Talvel, kui külm hakkab tunda andma läheb kasutusse talvesiiber, mille korral läheb kogu soemüür soojaks.

Standardsel soemüüril on 4 puhastusluuki, mis tagavad mugava ja kergema puhastuse igale soemüüri lõõristikus olevale lõõrile.

Puupliidi ja soemüüri kuivamisaeg

Soemüür kuivab kauem oma suure massiivsuse tõttu, kui pliit. Soemüüri kuivamisperioodiks võiks arvestada minimaalselt 2 nädalat, kuid pliidil jääb ühe nädala ümber.

Sissekütmise perioodi ajaks loetakse seda, kui ladumise käigus tekkinud vee hulk, mis on imendunud kividesse on sissekütmisel eraldunud atmosfääri. Hea on teha pisikene test: teha koldesse tuli ja kui tuli on kustunud jätta ööseks ette tahmaluugid ja siibrid poolkinnisesse asendisse. Hommikul vaadates on kaks varianti, kas tahmaluugid ja siibrid on märjad või kuivad. Vastavalt sellele śaab teada, kas küttesüsteem on sisse köetud või mitte.

Pliidi puhastamine ja hooldus

  • soovitame pliidi taha soemüüri peale panna klaasist sein, mis kaitseb toidu tegemisest tekkinud rasvapritsmete eest ja mida saab hõlpsasti puhastada
  • puhasta regulaarselt pliidi küttekollet tuhast
  • puhasta pidevalt pliidi tuhapanni
  • pliiti puhasta ainult siis, kui sisu ja välispind on jahtunud

Pliidi kütmine

Pliiti tuleb kütta kutsetunnistust omava pottsepa poolt välja kirjutatud kasutusjuhendi järgi.

Pliidi kütteseadme passi väljastamine

Seadus näeb ette, et ehitatud või paigaldatud kütteseadmele peab kutsetunnistusega pottsepp väljastama dokumentatsiooni ehk kasutusjuhendi ja kütteseadme passi.

Nõnda pärast pliidi valmimist väljastame kliendile vajaliku nõuetekohase dokumentatsiooni ja kütteseadme passi, mis on kooskõlas seadusega.

Kütteseadme passis toome välja pliidi massi, kütmise juhendi, pliidi ehitamise jaoks kasutatud materjalid, lõõristiku skeemi, garantii, kütmisjuhendi ja muu tehnilise informatsiooni.

Kütteseadme passis on omakorda kirjas veel meistri nimi, kes ehitas antud pliidi, koos kutsetunnistuse numbriga.

Omalt poolt anname vastavalt seadusandlusele 2 aastase garantii teostatud töödele.

KÜSI PAKKUMIST TUTVU TEHTUD TÖÖDEGA

Seotud teemad: pliidi ehitus, pliidi ehitamise hind, tellistest pliit ja soemüür, pliidid soojamüüriga, puupliit soojamüüriga, pliidi ladumine, pliidi ja soojamüüri ehitamine, puupliit praeahjuga, puuküttega pliidi ehitamine, pottkivi pliitide ja soemüüride ehitus, telliskivist pliitide ja soemüüride ehitus, lesode ehitus, küttekollete lammutus, küttekollete remont, küttekolde ehitus, kütteseadme ühendamine suitsulõõriga, pottsepatööd, puudega köetav pliit, pliidi ühendamine soojamüüriga, pliidid ja soemüürid

 

Kas sinu kütteseadmed ja korsten vastavad kõikidele nõutele?

KÜSI EKSPERTHINNANGUT